Buenos Nachos

filmes blog

Gladiátor II - kirándulás az ókori Rómába

2024. november 18. 20:00 - Buenos Nachos

Divat lett Magyarországon vadászni a történelmi jellegű fimek hibáira és mindenben a bakikat keresni nem pedig a pozitívumokat értékelni. Ennek esett áldozatul a Gladiátor folytatása is sajnos, a 9 millió történész országában. Pedig noha a második rész nem éri utol a 2000-ben forgatott (egyébként szintén Ridley Scott rendezte) első fejezetet és tény az is, hogy Paul Mescal nem olyan karizmatikus gladiátor mint Russel Crowe volt annak idején, azért az új Gladiátor is egy szórakoztató és látványos produkció. Az IMDb-n jelenleg 29 ezer szavazat átlagában 70%-on áll, ami egyáltalán nem rossz eredmény (és messze közepes feletti). De nézzük kicsit konkrétabban a filmet:

gladiator_mescal.jpg

A kép forrása: timeout.com

A sztori szerint az ókori Rómában vagyunk és Krisztus után 200-at írunk. Az első részben Commodus császár ellen szegülő Maximus (Russell Crowe) régen halott már, ám fia, Lucius (Paul Mescal) akit Lucilla (Connie Nielsen) hozott világra nagyon is él. Gyermekként elmenekítették Rómából (hiszen Marcus Aurelius unokájaként célpontja volt a trónt megszerezni akarók számára) és a távoli Észak-Afrika parjain él, ahol feleségével egy Rómától független várost védelmez. Sajnos azonban a rómaiak Acacius (Pedro Pascal) vezetésével beveszik a települést és a harcokban elesik Lucius felesége is. Hősünk így fogoly és gladiátor lesz és bosszút esküszik. Megfogadja, hogy megöli Acaciust és a császári testvérpárt is (Getát és Caracallát). Bosszújában kezdetben segíti őt felettese (a gladiátorok tulajdonosa) Macrinus (Denzel Washington). Lucius eljut Rómában és megismeri a Colosseumot.

Az ókori világ egyik legkülönleges építményét Krisztus után 80-ra építették fel és Róma egyik szimbóluma lett (és az ma is). A Flaviusok kora óta vagyis a cselekmény idején már 120 éve helyszíne a gladiátor-viadaloknak. Ezek olyan élet-halál játékok voltak, melyben a háborúkban fogságba került katonák harcoltak egymással, valóságos ölésekkel, vérrel és halállal. Ők voltak a gladiátorok és mindez a római nép szórakoztatásáért folyt. Ám ha egy gladiátor életben tudott maradni néhány éven keresztül, akkor elnyerhette szabadságát, amit egy fa kard ünnepélyes átadása jelképezett. Lucius miként apja is, pontosan ilyen harcossá vált és szintén apjához hasonlóan hírnevet vívott ki magának a rómaiak előtt, állandó győzelmeivel. 

gladiator_montazs.jpg

A kép forrása: celebrity.nine.com.au

Közben a császárok ellen összeesküvések sora kezdődik, a legelsőben Lucius anyja is benne van, illetve több szenátor, akik demokráciára vágynak, diktatúra helyett. Ám az első összeesküvés elbukik és meghal Lucius édesanyja illetve Acacius is. Lucius ekkor ébred rá arra, hogy addigi pártfogója, Macrinus az igazi gonosz, hiszen a második összeesküvést már ő szervezi ám távolról sem a demokráciáért, hanem hogy ő maga kerülhessen a császári trónra. Bár ez rövid időre sikerül is neki (és egyébként a valódi Caracalla császárt is egy Macrinus nevű pretoriánus vezető öleti meg), Lucius időben közbelép: megöli a trónra felkapaszkodott, gonosz Macrinust, hogy Róma végre beteljesíthesse álmát: egy igazságosan működő város vágyképét. A valóságban egyébként Macrinus után folytatódtak a trónharcok és olyan császárok sora következett, akik intrikákkal, erőszakos cselszövésekkel vagy épp a testőrség révén kaparintották meg a hatalmat.

A Gladiátor 2 egy nagyon látványos produkció, kapunk lenyűgöző képeket az ókori Rómáról, a Colosseumról és a gladiátor-harcok véres összecsapásairól. Ugyanakkor a játékidő kicsit elnyújtott (148 perc) és sok az unalmas üresjárat is. Akadnak túlzások is, mint amikor megkopaszított és hatalmasra nőtt emberevő páviános támadnak a gladiátorokra, akikkel csak Lucius tudja felvenni a harcot (ezért is figyel fel rá a film elején Macrinus). A Colosseum küzdőterének vízzel való elárasztása valóságos: a régészek bebizonyították, különböző vízelvezető csatornák feltárásával, hogy a rómaiak igenis képesek voltak vízzel megtölteni a küzdőtér alsó szegmensét, hogy abban kisebb hajókkal tengeri ütközeteket is megjeleníthessenek. Ez a rész tehát oké, csak éppen túlzó a hajók mérete és természetesen gagyiság a cápák bevonása is az egészbe. 

gladiator_pedropascal.jpg

Ami a színészeket illeti: ha nem lett volna első rész 2000-ben és nem láttuk volna hogyan csinálja ezt a műfajt Russell Crowe, akkor Paul Mescalt egészen jó gladiátornak tartanánk. De az a helyzet, hogy láttuk az első fejezetet, így Mescal produkciója csak közepeske Crow-hoz viszonyatva. Denzel Washington teljesen lefogyva és megöregedve is jó alakítást nyújt csak éppen nagyon szokatlan tőle a gonosz karakter. Pedro Pascal életkora dacára a lehető legjobb római hadvezér. Értékelés összességében a filmre: erős 70%, egyetértve az IMDb jelenlegi pontozásával. Mindenképp megéri egy mozijegy árát.

3esfel_csillag.jpg

nachos_allec.jpg

Szólj hozzá!
Címkék: Gladiátor 2

A bejegyzés trackback címe:

https://nachos.blog.hu/api/trackback/id/tr7718734294

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása